Sprzęt do laboratorium robotyki na uczelni wyższej

Odpowiedni sprzęt do laboratorium robotyki pozwala na przygotowanie studentów do obecnie panujących warunków i wymagań na rynku pracy. Jeżeli o to nie zadbasz, Twoi studenci nie odnajdą się w nowej rzeczywistości. Dodatkowo właściwie przygotowane laboratorium robotyki pomoże Ci w rozwoju badań naukowych oraz uzyskaniu szybszych efektów w realizowanych projektach. Co powinno znaleźć się na uczelni wyższej?

Spis treści:

 

Nowoczesne technologie i rozwój rynku stawiają kolejne wyzwania przed uczelniami wyższymi

Eksperci prognozują, że szybki rozwój przemysłu prowadzi do upowszechnienia rozwiązań, które do tej pory pojawiały się tylko w nielicznych przedsiębiorstwach. Fabryka przyszłości to nowe zagadnienie, które zaczyna zmieniać się z teoretycznych rozważań i prognoz na kolejne lata w realne realizacje. Jednym z widocznych efektów nowych trendów jest wzrost sprzedaży robotów przemysłowych.

Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) wskazuje na ogromny wzrost liczby robotów działających na całym świecie. Po raz pierwszy przekroczył on trzy miliony i osiągnął poziom 10%. Warto zaznaczyć, że roboty przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu różnych sektorach, między innymi: elektronicznym, motoryzacyjnym, metalowym czy spożywczym.

Inżynierzy robotyki powinni być przygotowani do pracy w nowoczesnych warunkach. Elastyczność na rynku jest bardzo ważna, ale w tym przypadku liczą się również umiejętności oraz wiedza. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na laboratorium robotyki. Proces cyfryzacji firm produkcyjnych postępuje na naszych oczach. Jeżeli nie zareagujesz w porę, “jutro” może okazać się nieosiągalne.

Eksperci firmy ABI Reasearch szacują, że wartość rynku cobotów będzie rosła co roku o 32,5% aż do 2030 roku. Dlatego inżynierzy powinni wiedzieć, jak pracować z urządzeniami wprowadzanymi do nowoczesnych fabryk. Bez wątpienia w laboratorium robotyki nie powinno zabraknąć cobotów. Co jeszcze warto wprowadzić? Dlaczego sprzęt do laboratorium robotyki jest tak ważny?


Sprzęt do laboratorium robotyki jest kluczowy

Jeżeli zastanawiasz się, czy wprowadzić innowacyjny sprzęt do laboratorium robotyki, wystarczy spojrzeć na zmieniające się otoczenie oraz wymagania rynkowe. Czwarta rewolucja przemysłowa wyróżnia się zastosowaniem: Internetu Rzeczy (IoT), autonomicznych pojazdów, digitalizacją, integracją danych i procesów, automatyzacją sterowania, zdalnym kontrolowaniem zasobów czy multidyscyplinarną inżynierią.

Oznacza to, że inżynier robotyki powinien dysponować nie tylko wiedzą, ale również umiejętnościami, które pozwolą na odnalezienie się w nowych warunkach determinowanych przez rewolucję przemysłową 4.0. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, a kryzys związany z pandemią COVID-19 wskazuje jasno, jak wiele może zmienić się niemal w każdym sektorze rynku.

COVID-19 wpłynął na decyzje przedsiębiorców o cyfryzacji procesów produkcyjnych, automatyzowaniu sterowania czy też zastąpieniu tradycyjnych rozwiązań przez roboty. Dlatego odpowiedni sprzęt do laboratorium robotyki jest kluczowy, ponieważ umożliwia przygotowanie przyszłych specjalistów do realnej sytuacji na rynku pracy. 

 

Sprzęt do laboratorium robotyki odpowiada na potrzeby rynku

Inteligentne fabryki przyszłości będą potrzebowały wsparcia osób potrafiących je odpowiednio zaprogramować, naprawić lub konserwować. Wśród nowych stanowisk pracy pojawiają się specjaliści ds. 

  • sztucznej inteligencji, 
  • analitycy danych,
  • operatorzy maszyn, 
  • inżynierii i przetwarzania w chmurze.

Dlatego sprzęt do laboratorium robotyki powinien umożliwiać zdobycie wiedzy specjalistycznej oraz opanowanie umiejętności, które pozwolą na skuteczne wdrożenie na rynek pracy. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jakie możliwości zapewnia odpowiedni sprzęt do laboratorium robotyki? Przeczytaj także:

 

 

 Edu4industry pomoże w stworzeniu laboratorium robotyki

W Edu4Industry znajdziesz niezbędny sprzęt do laboratorium robotyki. Oferujemy roboty i stanowiska edukacyjne od czołowych producentów na całym świecie. Wiemy, jak ważny jest rozwój i obserwujemy zmieniające się trendy na rynku. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić najlepszy sprzęt do laboratorium robotyki, który pozwoli na przygotowanie wykwalifikowanej kadry dostosowanej do aktualnych wymagań poszczególnych sektorów.

Wprowadzamy sprzęt do laboratorium robotyki od takich producentów jak:

  • Ouster – lidary
  • Quanser – ramiona robotów, wirtualne laboratorium, system teleobecności
  • Kinova – ramiona robotów
  • Universal Robots – ramiona robotów
  • Clearpath – roboty mobilne
  • Mobile Industrial Robots – roboty mobilne
  • Husarion – roboty mobilne
  • Unitree – roboty mobilne
  • MiR – roboty mobilne

 

Jaki sprzęt do laboratorium robotyki możemy zapewnić?

Jeżeli zależy Ci na tym, by wybrać odpowiedni sprzęt do laboratorium robotyki, możesz skorzystać z naszej oferty. Znajdziesz w niej między innymi:

 

  • Roboty mobilne o otwartej architekturze, które umożliwiają pracę wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz oraz badania trudno dostępnych terenów. Zapewniają duże możliwości rozbudowy. Sprawdzają się doskonale do projektów badawczych oraz zajęć ze studentami.  W ofercie Education For Industry znajdują się również roboty mobilne przemysłowe MiR, które za pomocą bardzo prostego w obsłudze interfejsu mogą symulować pracę takich urządzeń na przemysłowych magazynach.
  • Laboratorium pojazdów autonomicznych, które składa się z robotów latających, jeżdżących, stacji kontrolno-monitorującej, systemu lokalizacji i wyposażenia zabezpieczającego.
  • Quanser Qlabs QBot2e, czyli narzędzie pozwalające na przeniesienie fizycznego laboratoria do domu studentów. Sercem systemu jest fizyczny model robota mobilnego. Istnieje możliwość sterowania ze środowiska Matlab/Simulink.
  • Laboratorium Samochodu Autonomicznego QCar, czyli kompletne stanowisko dydaktyczno-badawcze do eksperymentów naukowych z samochodem autonomicznym.
  • Lidary, czyli czujniki umożliwiające łatwą implementację algorytmów SLAM. Dostarczają obraz 2D otoczenia. Są dostosowane do pracy w terenie, posiadając zabezpieczenia na najwyższym poziomie (IP69K).
  • Ramiona robotów stworzone z myślą o dydaktyce i badaniach naukowych. Sprzęt do laboratorium robotyki od firmy Quanser ma całkowicie otwartą architekturę, która umożliwia tworzenie własnych algorytmów sterowania i przetwarzania danych.

    Ramiona Universal Robots są lekkie i posiadają zabezpieczenia pozwalające na pracę w przestrzeni, w której znajduje się człowiek. Takie same roboty można spotkać również w przemyśle.

    Ramiona robotów Kinova sprawdzą się doskonale w przypadku badań naukowych takich jak: mobilne manipulatory, zaawansowane sterowanie, współpraca z człowiekiem, sztuczna inteligencja. Posiadają otwartą architekturę, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do wewnętrznych sygnałów robota.

 

Sprawdź pełną ofertę Edu4Industry: Robotyka dla uczelni wyższych!