Krok w przyszłość: Optymalizacja Ouster LIDAR. Dlaczego warto je wybrać?

Czujniki LIDAR odpowiadają za precyzyjne mierzenie dystansu za pomocą światła w postaci lasera. Znajdują zastosowanie zarówno w nauce, jak i przemyśle czy rolnictwie. Ouster LIDAR to jedno z rozwiązań, które znajdziesz w naszej ofercie. Nowa optymalizacja czujników skupia się przede wszystkim na wspieraniu różnych gałęzi przemysłu we wprowadzeniu rewolucyjnych zmian. Jak działa i co może Ci zapewnić ta technologa? 

Spis treści:


Czym jest czujnik LIDAR i jak działa?

LIDAR, czyli Light Detection and Ranging, to innowacyjna metoda pomiarowa, która pomaga w precyzyjnym określeniu dystansu. Urządzenie wytwarza światło w postaci lasera, które rozprasza się po pojawieniu się na jego drodze obiektu. Czujnik LIDAR składa się z trzech komponentów:

  • Lasera wysyłającego impulsy bardzo krótkie lub o określonej długości fal
  • Skanera z odbiornikiem oraz rejestratorem umożliwiającym zmierzenie czasu między wysłanie impulsu, a jego otrzymaniem
  • Odbiornika GPS odpowiadającego za podawanie lokacji

Czujniki LIDAR posiadają wbudowany teleskop, który umożliwia tworzenie precyzyjnych map, pomiarów oraz modeli 3D.  Ponadto wysoka częstotliwość wysyłania światła w postaci lasera umożliwia nawet określenie rodzaju obiektu. 

Jak działają czujniki LIDAR? Pierwszym etapem jest wysłanie impulsów światła o konkretnej długości, w określonym kierunku za pomocą układu optycznego. Fale są silne, bardzo krótkie oraz precyzyjnie odmierzone. Podczas swojej drogi światło zostaje rozproszone, co obserwuje teleskop oraz rejestruje czuły detektor (fotodiod lub fotopowielacz). Dodatkowo kamery CCD i CMOS nadają natężenie światła. Dane otrzymane w ten sposób podlegają szczegółowej analizie. Na podstawie różnic w długości fal oraz czasu powrotu światła tworzy się obraz mierzonego obszaru.

Naziemne czujniki LIDAR mogą być montowane na robotach mobilnych, a nawet telefonach komórkowych. Z kolei lotnicze sprawdzą się na dronach, samolotach czy helikopterach. Jak współczesny świat wykorzystuje potencjał tej technologii?


Jak można wykorzystać czujniki LIDAR?

Czujniki LIDAR sprawdzają się doskonale podczas mapowania terenu. Można zamontować je na dronach, realizując pomiary z powietrza. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku terenów, na których pojawiają się liczne przeszkody. Dodatkowo sprawdza się doskonale do tworzenia modeli 3D nieregularnych, różnorodnych obiektów. 

Przykładem może być wykonywanie map 3D ukształtowania terenów rolnych, wykrywania obiektów znajdujących się pod wodą (między innymi wraków). 

Ouster LIDAR i jego zastosowanie w nauce

Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku jest Ouster LIDAR, który pojawia się w naszej ofercie. Sprawdzi się doskonale podczas projektów badawczych oraz tworzenia prototypów, na przykład samochodów autonomicznych. Czujnik LIDAR pełni funkcję oczu pojazdu. Możliwość rotacji o 360 stopni i skanowanie otoczenia umożliwia szybkie rozpoznanie przeszkody, a następnie uniknięcie przeszkody.

Ouster LIDAR możesz skonfigurować, tworząc wiązki równomierne, gradientowe lub poniżej horyzontu. Dodatkowo urządzenie umożliwia łatwą implementację algorytmów SLAM. Dostarczanie obrazu 2D z otoczenia pomaga w tworzeniu i weryfikowaniu algorytmów. Ouster LIDAR sprawdzi się również podczas projektów badawczych, które wymagają testów terenowych.

 

Ouster OS0

Ouster OS0 LIDAR 3D: https://edu4industry.com/produkt/ouster-os0-lidar-3d-360-o-szerokim-kacie-widzenia/

 

Najważniejsze zmiany – czujnik LIDAR w nowej odsłonie

Czujnik LIDAR zoptymalizowany pod kątem automatyki przemysłowej umożliwił osiągnięcie parametrów, które dotychczas pozostawały poza zasięgiem produktu. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące wprowadzonych zmian, które być może przekonają naszych klientów, że czujnik LIDAR firmy Ouster to dobry wybór. 

  • Dane o wysokiej rozdzielczości o dokładnej refleksji na optymalizację algorytmów percepcji i lokalizacji,
  • Ouster LIDAR stał się wiodący pod względem niezawodności i odporności IP68/69K,
  • Bardzo szerokie pionowe pole widzenia,
  • Standardowa kompatybilność zasilania umożliwiająca pracę w trybie 12 V i 24 V,
  • Wyposażony w najnowsze oprogramowanie układowe – skalibrowany współczynnik odbicia,
  • Integracje z platformami partnerskimi, na przykład Danfoss.

To wszystko sprawia, że czujnik Ouster LIDAR można nazwać najlepszym rozwiązaniem na rynku. Każda kolejna aktualizacja produktu prowadzi do ulepszenia systemów i dostosowania ich do różnorodnych platform przemysłowych. 


Co umożliwia optymalizacja Ouster LIDAR?

Zoptymalizowany czujnik Ouster LIDAR sprawdzi się doskonale w przypadku nadzorowania bezpieczeństwa. Dzięki nim standardowy obraz RGB może być bardziej precyzyjny. Dotyczy to szczególnie monitorowania obiektów po zmroku, gdy z powodu braku dostępu do światła dochodzi często do obniżenia jakości obrazu. Czujnik Ouster LIDAR jest stosowany również do nadzorowania peronów, ochrony obiektów, skrzyżowań, gdzie dochodzi do krytycznych sytuacji.

Aplikacje oparte na czujnikach Ouster LIDAR oraz SLAM-ie pozwalają na śledzenie różnych obiektów w czasie rzeczywistym.


LIDARY w ofercie Edu4Industry

Czujnik LIDAR możesz znaleźć w naszej ofercie jako samodzielny produkt, który gwarantuje do 45 kąta widzenia w pionie o zakresie 0-120 metrów. Urządzenie zapewnia również od 32 do 128 wiązek skanujących środowisko z częstotliwością 20Hz. Przykładem może być: Ouster OS1 lub Ouster OS2. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Edu4Industry. 

Sprawdź ofertę Edu4Industry: LIDARY!

W naszej ofercie znajdziesz kompletne urządzenia i produkty, w skład których wchodzi czujnik LIDAR.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dla uczelni!