Manipulator robotyczny – nowoczesna edukacja inżynierska i badania

Nowoczesna edukacja i badania akademickie wymagają nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również doświadczenia w stosowaniu poznanych zagadnień w praktyce. Dlatego tak ważne jest wyposażenie uczelni w odpowiedni sprzęt umożliwiający doskonalenie umiejętności i kwalifikacji.

Jednym z urządzeń niosących wiele korzyści jest manipulator robotyczny. Jakie funkcje posiada? Dlaczego warto wprowadzić roboty na uczelnie?

Spis treści:


Wyzwania nowoczesnego przemysłu 4.0 a edukacja

Robotyka to obszar, w którym wiedza teoretyczna nie wystarcza. Uczelnie stają przed wyzwaniem, jakim jest zapewnienie niezbędnych umiejętności przed wejściem studentów na rynek pracy. Nowoczesna edukacja inżynierska i badania akademickie wymagają zaplecza sprzętowego, które spełnia wymagania dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości oraz świata nowoczesnych technologii. Manipulator robotyczny od Quanser to jedno z urządzeń, które pomaga podnieść poziom nauczania oraz jakość przygotowania studentów do przyszłych wyzwań. 

 

Sprawdź szczegóły oferty: Quanser QArm!

 

Studenci muszą nie tylko rozumieć wiele skomplikowanych zagadnień, ale również dokładnie wiedzieć, jak je zastosować w celu rozwiązania rzeczywistych problemów. Robotyka łączy wiedzę z różnych dziedzin i jest wykorzystywana w tak samo wielu obszarach. Inżynierowie robotyki z wiedzą teoretyczną i umiejętnością zastosowania jej w praktyce są potrzebni w wielu gałęziach przemysłu. 

Wśród nich pojawiają się między innymi takie branże jak: motoryzacyjna, farmaceutyczna, chemiczna, meblarska. Manipulator robotyczny jest niezbędny w nowoczesnych fabrykach, dlatego pełni on również niezwykle ważną rolę w edukacji przyszłych inżynierów.


Manipulator robotyczny zoptymalizowany pod kątem nowoczesnej edukacji

Manipulator robotyczny to urządzenie, które nazywamy również ramieniem robota, w niektórych przypadkach również robotem współpracującym. To doskonała propozycja dla uczelni umożliwiająca ćwiczenia sterowania robotami, a także programowania różnych sekwencji ruchowych. Manipulator robotyczny zapewnia wiele możliwości. Można zaprogramować go tak, by mógł:

  • przenosić niewielkie ładunki, 
  • podawać przedmioty i 
  • powtarzać konkretne sekwencje ruchowe. 

Łatwość programowania sprzyja nauce studentów, a wielofunkcyjność sprawdzi się w przypadku prac naukowych.    

Jeżeli manipulator robotyczny jest jednocześnie cobotem, może pracować bezpośrednio z człowiekiem bez stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci ogrodzenia ochronnego lub innych barier. W takim przypadku manipulator robotyczny ma specjalny system zabezpieczeń, który składa się ze:

  • zredukowanej prędkości maksymalnej,
  • wbudowanego czynnika siły, który sprawia, że robot zatrzymuje się po wykryciu przeszkody,
  • dodatkowych materiałów kompozytowych, sensorów dotyku lub odległości.


Manipulator robotyczny w 3 odsłonach

Firma Quanser wprowadziła na rynek manipulator robotyczny, który został zoptymalizowany pod kątem nowoczesnej edukacji inżynierskiej i badań akademickich. Dzięki temu zapewnia doskonałe warunki do nauki, rozwoju umiejętności oraz zdobycia doświadczenia umożliwiającego bezproblemowe wejście na rynek pracy.

Quanser QArm

QArm: https://edu4industry.com/produkt/quanser-qarm/

Universal Robots to producent, który oferuje ramiona robotów wyróżniające się lekkością, posiadające zabezpieczenia do pracy we wspólnej przestrzeni z człowiekiem. Ponadto manipulatory robotyczne UR charakteryzują się dużą elastycznością oraz łatwością programowania. Dzięki temu sprawdzą się doskonale w laboratoriach w szkołach średnich i na uczelniach.

 

Universal Robots UR3/3e

Universal Robots UR3/3e: https://edu4industry.com/produkt/ur3e/

Manipulator robotyczny Kinova to ultralekkie ramię robota, które sprawdzi się doskonale na uczelniach i w instytutach badawczych. Producent wyposaża swoje roboty w najnowsze technologie, na co pozwala mu wieloletnie doświadczenie. Kinova zapewnia otwartą architekturę, która umożliwia dostęp do wewnętrznych sygnałów robota. Jest to niezwykle istotne przy badaniach naukowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami z wykorzystaniem robotów.

Ultralekkie Ramię Robota Kinova o 6 Stopniach Swobody

 

Ultralekkie Ramię Robota Kinova o 6 Stopniach Swobody: https://edu4industry.com/produkt/ultralekkie-ramie-robota-kinova-o-6-stopniach-swobody/

 

Jakie funkcje posiada manipulator robotyczny?

Manipulator robotyczny QArm firmy Qaunser jest wyposażony w dwustopniowy chwytak, który opiera swoje działanie na ścięgnach i kamerze RGBD. Posiada intuicyjny interfejs graficzny Simulink. Umożliwia rozbudowę oprogramowania na warstwie Pythona oraz ROS. Ponadto ma otwartą architekturę, co daje nieograniczone możliwości. Manipulator robotyczny zapewnia warunki do systematycznego zdobywania wiedzy na temat projektowania systemów i koncepcji robotycznych. Jakie zajęcia możesz zrealizować z pomocą QArm?

Kinova umożliwia usprawnienie pracy w laboratoriach na uczelniach. W każdym przegubie znajduje się czujnik momentu siły, prądu, napięcia, temperatury i enkoder. Dodatkowo otwiera możliwość programowania i kontroli w językach: C++ i Python. To wszystko wpływa na fakt, że dzięki niemu możesz usprawnić wykonywanie niektórych działań poprzez automatyzację. 

Przykładem takich zadań manualnych są: przenoszenie fiolek, otwieranie, zamykanie. W tym czasie studenci i pracownicy naukowi mogą skupić się na ważniejszych zadaniach. Dzięki temu zyskujemy szansę na szybsze efekty badań naukowych.

Z kolei Universal Robots to pionier na rynku cobotów, które zostały przeznaczone do delikatnej i bezpiecznej współpracy z człowiekiem w przemyśle. Dzięki nim możesz zyskać przede wszystkim możliwość łatwego programowania i wizualizację 3D. Średni czas potrzebny na konfigurację ustawień wynosi kilka godzin. Dodatkowo ramiona robotów Universal Robots umożliwiają elastyczną automatyzację.


W jaki sposób można wykorzystać roboty na uczelni podczas badań akademickich?

Roboty na uczelni zapewniają studentom oraz pracownikom naukowym doskonałe warunki do poszerzania wiedzy i rozwijania się w wybranych obszarach badawczych. Ramię robota wspiera studentów w odkrywaniu tajników projektowania systemów i koncepcji robotycznych. Obejmują one między innymi:

  • sterowanie przegubowe,
  • nawigację w przestrzeni zadań,
  • kinematykę,
  • planowanie ścieżek,
  • statykę oraz dynamikę.

Manipulator robotyczny umożliwia naukowcom dynamiczny rozwój oraz wdrożenie aplikacji w obszarze uczenia maszynowego, robotyki wspomagającej i współpracującej, a także niestandardowych modyfikacji systemu sygnałów wewnętrznych.

 

Robot na uczelnie, czyli nowoczesna edukacja a manipulator robotyczny

Postęp technologiczny umożliwia realizowanie idei nowoczesnej edukacji w każdych warunkach. Firmy produkujące roboty na uczelnie stanęły na wysokości i stworzyły również cyfrową wersję urządzenia. W połączeniu z wirtualnym laboratorium umożliwia realizację kursów z obszaru robotyki w domach studentów. Dlatego warto inwestować nie tylko w fizyczne roboty na uczelnie, ale również ich cyfrowe bliźniaki. 

 

Sprawdź naszą ofertę: Quanser QLabs QArm!

 

Jeżeli wprowadzisz roboty na uczelnie, będziesz mógł realizować eksperymenty oraz rozwijać nieoczywiste prace badawcze. Przykładem jest inicjatywa Pivot na Uniwersytecie McMaster, która opiera się na realizacji idei nowoczesnej edukacji. Połączenie jej z urządzenia Quanser umożliwiło stworzenie praktycznego, inteligentnego systemu sortowania recyklingu.

Manipulator robotyczny odpowiada za umieszczenie śmieci w określonym pojemniku lub mobilnym robocie odpowiadającym za transport. Z kolei niestandardowe oprogramowanie aplikacji umożliwia identyfikację obiektów na podstawie materiału. Jaki robot na uczelnie z naszej oferty będzie dobrym rozwiązaniem?

 

Sprawdź naszą ofertę: Ramiona robotów dla uczelni w Edu4Industry!

 

Edu4Industry: dostarczymy manipulator robotyczny na uczelnie

Wiesz już, dlaczego warto wprowadzić roboty na uczelnie. Zaprezentowaliśmy korzyści z takiego rozwiązania na przykładzie QArm. Warto jednak zaznaczyć, że w naszej ofercie znajdziesz manipulator robotyczny również innych producentów. 

  • Kinova to producent ultralekkich ramion robotów, które są wykorzystywane w różnych aplikacjach. Przykładem mogą być aplikacje służące do pomocy niepełnosprawnym czy też rozbrajania bomb. Na uczelni sprawdzi się między innymi:  Kinova Gen3 Lite.
  • Universal Robots jest liderem rynku cobotów. Ramię robota wyróżnia się lekkością, możliwością bezpośredniej współpracy w jednej przestrzeni z człowiekiem. Ponadto są elastyczne i łatwe w programowaniu. Przykładem może być robot na uczelnie: Universal Robots UR3/3e.